fot. B. Kwieciński fot. B. Kwieciński

A jutro jest nieznane...

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Wystawa stała

A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli

 

Wstęp wolny

 

Wystawa dostępna dla zwiedzających w poniedzialki i czwartki w godz. 10-12

Osoby zainteresowane wstępem na wystawę poza regularnymi godzinami zwiedzania, prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 605 049 709.

 

Rezerwacje zwiedzania dla grup:

tel. 605 049 709
Ewa Kuberna – kuratorka wystawy

 

tel. 15 842 08 86

ks. prał. Edward Madej
proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski
prałat Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli

 

 

Adres wystawy:
Muzeum Jana Pawła II
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 4
37-450 Stalowa Wola

 

Opis wystawy: A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989

Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Historia stalowowolskiej Solidarności to jedno z kluczowych wydarzeń nie tylko w dziejach miasta. Tu bowiem rozgrywały się wydarzenia mające wpływ na przemiany ustrojowe 1989 roku w Polsce. Wystawa przypomina tamte czasy i ludzi. Tytuł wystawy to cytat z pieśni - hymnu Solidarności z 1980 roku: Solidarni, nasz jest ten dzień/ a jutro jest nieznane/ lecz czyńmy tak, jak gdyby nasz był wiek/ pod wolny kraj spokojnie kładź fundament… Nieprzypadkowo ta ekspozycja znajduje się w obiekcie parafialnym, mieszczącym także Muzeum Jana Pawła II. Stalowowolska Solidarność bowiem, zrodzona i aktywna w Hucie i innych zakładach pracy, od początku, poprzez lata stanu wojennego, aż do czasu przemian 1989 roku znajdowała schronienie i oparcie w Kościele: w skali globalnej dzięki wybraniu krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a w skali lokalnej, stalowowolskiej, dzięki postawie ks. Edwarda Frankowskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski, wspieranego przez biskupa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza diecezji przemyskiej, do której należała wówczas Stalowa Wola.

Wystawa przypomina niebagatelny udział Stalowej Woli w ruchu „Solidarności”, który nie uciekając się do przemocy, przyniósł wolność Polsce i połowie Europy, oddzielonej „żelazną kurtyną” od wolnego świata. Głównym celem wystawy jest pokazanie na fotografiach, w dokumentach, w materiale filmowym działalności podziemnej Solidarności, w wielu wymiarach, która doprowadziła do wielkiego stalowowolskiego strajku w roku 1988. Trwał on 11 dni, zgromadził kilkutysięczną liczbę pracowników (zakładu zbrojeniowego, poddanego szczególnym rygorom) i o wiele więcej wspierających ich mieszkańców miasta. Strajk  w Hucie Stalowa Wola przeważył szalę protestów podejmowanych w kraju, zakończył się triumfalnym przemarszem przez miasto i przyczynił się do rozmów Okrągłego Stołu. Ekspozycja pokazuje pamiątki, dokumenty, fotografie z lat 1980-1989 w zaaranżowanych artystycznie wnętrzach, nawiązujących do realiów tamtych miejsc i tamtych czasów.

Wystrój sal wystawienniczych przywodzi na myśl autentyczne miejsca, ważne dla tamtych wydarzeń w Stalowej Woli: halę narzędziowni w HSW, mieszkanie opozycjonistów, celę więzienną, Duszpasterski Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, przestrzeń strajkową. A przemyślana aranżacja dźwiękowa w poszczególnych częściach wystawy stwarza niezwykły klimat.

Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów, oprócz cennych dokumentów, fotografii, prasy podziemnej, znaczków-cegiełek itp., znajdują się takie niezwykłe przedmioty, jak różaniec z chleba na nitce z koca więziennego, wykonany przez aresztowaną działaczkę stalowowolskiego podziemia, krzyżyki i inne pamiątki własnoręcznie robione przez internowanych w ośrodkach odosobnienia, koszula więzienna z wyhaftowanym napisem „Solidarność”, a nawet autentyczny więzienny metalowy talerz ozdobiony okolicznościową inskrypcją od kolegów z celi dla internowanego, który w więzieniu w Załężu… brał ślub!

Zarejestrowane kamerą i odtwarzane na ekranie dotykowym krótkie opowieści wielu uczestników działalności podziemnej przypominają najbardziej interesujące wydarzenia, czasami bardzo osobiste, niekiedy niezwykłe, przejmujące… W wydzielonej sali kinowej pokazywane są filmy dokumentalne o stalowowolskiej opozycji. A stalowowolska opozycja to zbyt mało dotąd znana, a niezwykle ciekawa i ważna karta z najnowszych dziejów Polski.

 

Idea wystawy

Ks. bp Edward Frankowski

Lucyna Mizera

Organizator:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Partnerzy:

Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, KZ MOZ NSZZ "Solidarność" Huty Stalowa, Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność”, Fundacja "Solidarni Stalowej Woli", Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Kurator:

Ewa Kuberna

Scenariusz:

Anna Garbacz

Współpraca:

Aneta Garanty, Mariusz Nowak, Paweł Szegda, Joanna Wójcik, dr Magdalena Bąk-Wołoszyn (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli)

Andrzej Kaczmarek, Henryk Szostak (NSZZ Solidarność)

Grzegorz Prokop, Jarosław Surdyka (MDK w Stalowej Woli)

Projekt graficzny:

Koza Nostra Studio

Dodatkowe informacje:

Aneta Garanty e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, z budżetu Gminy Stalowa Wola oraz Powiatu Stalowowolskiego. 

Więcej informacji o projekcie:

http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/podziemna-solidarno 

wystawy czasowe

Wystawa plenerowa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA”

14.07– 12.09.2024, Wystawa plenerowa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA” w Stalowej Wo ...

Podkarpacka ikonosfera

8.07-15.09.2024, Wystawa fotografii „Podkarpacka Ikonosfera” 2023, miejsce ekspozycji Muzeum Ce ...

Wydarzyło się w Rozwadowie. Niemiecka obława na „Górce”

od 18.05.2024, wystawa plenerowa, miejsce ekspozycji: Rynek w Stalowej Wolii-Rozwadowie ...

Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury

11.05-28.07.2024, Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury – wystawa fotograficzna członków Okrę ...

Matematyczny pociąg

[2024 WYSTAWA ARCHIWALNA] 4.04-4.06.2024, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, ...

Fikaj z Koziołkiem Matołkiem. Wystawa dla dzieci od 4 do 10 lat

[2024 WYSTAWA ARCHIWALNA] 17.03-14.07.2024, miejsce ekspozycji: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpiński ...

Mobilne laboratorium TPU

[2024 WYSTAWA ARCHIWALNA] 10.03-10.04.2024, Wystawa: MOBILNE LABORATORIUM TPU,  miejsce ekspozy ...

Nie z tej ziemi. Maria Kozłowa 1910-1999

3.03-28.07.2024, miejsce ekspozycji: Muzeum Regionalne, ul. Sandomierska 1 Wystawa czasowa „Nie z& ...

Widocznie tak. Malarstwo Marzeny Kaspieruk

[2024 WYSTAWA ARCHIWALNA] 4.02-3.03.2024, Widocznie tak. Malarstwo Marzeny Kaspieruk. Miejsce ekspoz ...

wystawy stałe

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

www.muzeumcop.pl   Wystawa stała: CENTRALNY OKRĘG PRZEMYSŁOWY. NARODZINY INNOWACYJNEGO PRZEMYSŁU W POLSCE. ...

Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem

Od kwietnia 2016 roku, na poddasze Zamku Lubomirskich, wróciła stała ekspozycja. Jak wygląda Rozwadów i region dolnosański w nowej odsłonie? Co zobaczymy w środku? Odkryjmy nasz region na nowo ...

Wirtualna Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego ...

Galeria przez dotyk

Stałą, plenerową wystawę 24 kamiennych rzeźb, wykonali artyści z Polski i Ukrainy. ...

wystawy planowane

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj