Malowidło ścienne w Sali Orientalnej (tzw. Sali Tronowej) w Pałacu Umaid Bhawan w Jodhpur (Indie) Malowidło ścienne w Sali Orientalnej (tzw. Sali Tronowej) w Pałacu Umaid Bhawan w Jodhpur (Indie)

Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny

 • data: 3 września – 9 października 2011
 • kurator: kuratorka wystawy: Anna Szlązak
 • inne: część plenerowa, ul. Staszica 14, Projekt rozwiązań mobilnych oraz aranżacyjno-multimedialnych:ARWENA Ewa Świder-Grobelna, www.swiderfilm.pl
 • nieco dłuższy tekst:

Po raz pierwszy w powojennej Polsce pokazana zostanie twórczość Stefana Norblina, potomka znakomitego artystyczno-przemysłowego rodu, artysty niezwykle popularnego w przedwojennej Polsce, potem cenionego w Indiach jako malarza i designera i w końcu portrecistę tworzącego w USA.
wstęp wolny!

 • Drukuj
 • E-mail

Wielowątkowa, różnorodna twórczość odkrywanego dziś na nowo artysty trzech kontynentów, zaprezentowana zostanie w trzech odsłonach: polskiej, indyjskiej, amerykańskiej, zgodnie z fascynującymi kolejami jego życia.

Norblin wraz żoną aktorką Leną Żelichowską w przedwojennej Polsce stanowili barwną parę życia artystycznego stolicy. Artysta realizował się w wielu dziedzinach twórczości, od portretów (malował polityków, wojskowych, ludzi teatru, filmu), przez plakaty, ilustratorstwo, aż po projekty mody i grafikę reklamową.

Jego wielostronny talent niespodziewanie rozkwitł w Indiach (1941-46), gdzie Norblin ozdobił freskami i wielkimi płótnami kilka nowoczesnych rezydencji (m.in. pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze, gdzie zaprojektował także wnętrza i meble). W rezultacie Stefan Norblin pozostawił największy zbiór sztuki polskiej w Azji. W 1946 r. osiadł w San Francisco, gdzie tworzył portrety wielu znanych osób aż do tragicznej śmierci.

Ekspozycja w Stalowej Woli pokazuje Norblina jako artystę wszechstronnego, mistrza w wielu dość odległych nieraz dziedzinach sztuki. Zaprezentowane zostaną obrazy olejne, głównie portrety, a także rysunki, akwarele, plakaty, przykłady grafiki, ilustratorstwa. Niestety, w zbiorach polskich nie zachowało się zbyt wiele prac artysty, sporo obrazów wymaga gruntownej konserwacji. Przedwojenna, niezwykle płodna twórczość Norblina pozostawiła ślady w informacjach prasowych, reprodukcjach, archiwaliach. Obrazy i malowidła ścienne w Indiach są sukcesywnie odnawiane przez polskich konserwatorów.

Natomiast niezwykłym wydarzeniem będzie prezentacja obrazów sprowadzonych z Kalifornii (dzięki uprzejmości Andrew Norblina, syna artysty, oraz The Polish Arts and Culture Foundation). Kolejną niespodzianką są obrazy i projekty wnętrz z Indii, na tę okazję specjalnie wypożyczone przez maharadżę Jodhpuru Gaja Singha II. Na co dzień wielkie płótna stanowią ozdobę pałacu Umaid Bhawan.

Wystawa potrwa miesiąc i będzie to jedyna okazja do obejrzenia jej w Polsce. Pod koniec roku zawita do New Delhi i Bombaju.

Uzupełnieniem ekspozycji w siedzibie muzeum jest WYSTAWA PLENEROWA dotycząca twórczości Stefana Norblina w Indiach. Na wielkoformatowych wydrukach zaprezentowane zostały najważniejsze realizacje artysty w pałacach indyjskich maharadżów.

 

Kurator wystawy: Anna Szlązak

Wystawie towarzyszy katalog w wersji polsko-angielskiej

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy:

 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach
 • Miasto Stalowa Wola
 • Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Współpraca:

 • The Polish Arts and Culture Foundation
 • Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
 • Ambasada Indii w Polsce

Stefan Norblin ur. 29 czerwca 1892 r. w Warszawie – zm. 12 sierpnia 1952 r. w San Francisco. Właściwie Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine – był synem warszawskiego przemysłowca Stanisława Ignacego Norblina i praprawnukiem Jana Piotra Norblina, wybitnego malarza pochodzenia francuskiego.

Życiorys Stefana Norblina naznaczały najważniejsze zjawiska historyczne XX wieku: odzyskanie przez Polskę niepodległości (1918), wybuch II wojny światowej (1939), emigracja najpierw do Indii, potem do Stanów Zjednoczonych oraz jej następstwa.

W 1910 r. ukończył Akademię Ekonomiczno-Handlową w Antwerpii, następnie podjął pracę w koncernie papierniczym. Jego pasją była jednak sztuka. Zaczął rysować, na początku karykatury i portrety, co zaowocowało pierwszą wystawą w amsterdamskiej galerii Memling (1913). Zwiedził wówczas także Paryż i Londyn, gdzie tworzył ilustracje pod pseudonimem „hrabia von Luxemburg".

W 1920 r. podczas wojny polsko-rosyjskiej Norblin zaciągnął się do armii. Jako tłumacz (znał biegle kilka języków) uczestniczył w konferencji pokojowej w Rydze. Po powrocie do Polski aktywnie uczestniczył w życiu intelektualnej i artystycznej elity warszawskiej. Jego pierwszą żoną była aktorka Maria Modzelewska. W 1933 r. poślubił Lenę Żelichowską, tancerkę Teatru Narodowego oraz popularną aktorkę filmową.

Twórczość Norblina w Polsce przypada na czas odradzania się kultury po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 r. Jest to okres szybkiego rozwoju gospodarczego i kulturalnego Polski, a także poszukiwań stylu narodowego. Działalność Norblina znakomicie wpisuje się w kontekst kulturowy tego okresu, zaś styl art déco, w którym głównie tworzył, stał się wyznacznikiem mody i gustu tych lat. Życie w stolicy lat międzywojennych obfitowało w wiele wydarzeń artystycznych. Norblin jako twórca wszechstronny: malarz, portrecista, projektant wnętrz i architektury, ilustrator, grafik reklamowy, projektant mody, a nawet projektant kostiumów teatralnych, należał w Polsce do grona najbardziej wziętych artystów tego okresu.

W 1941 r. Norblinowie przez Rumunię, Turcję, Irak trafiają do Indii gdzie artysta ma okazję pokazać pełnię swojego talentu. Dekoruje i projektuje wnętrza rezydencji pałacowych. Powstają imponujące malowidła ścienne, w których Norblin umiejętnie łączy indyjską tradycję ze stylem ówczesnego malarstwa zachodniej Europy. Maluje portrety właścicieli rezydencji.

Pierwszym zleceniem jest dekoracja wnętrz pałacu-rezydencji w mieście Morvi (obecnie Morbi), a następnie w pałacu w Patnie. Na fali sukcesu Norblin otwiera także indywidualną wystawę w galerii Sir Cowasji Jehangir Hall w Bombaju (obecnie Mumbai) w 1944 r. W tym samym roku rodzi się syn Norblinów – Andrzej Piotr (dziś wybitny gitarzysta w USA). Kolejne, olbrzymie zlecenie otrzymuje Norblin w mieście Jodhpur w Radżastanie w nowo powstającym wielkim pałacu Umaid Bhawan. Tworzy imponujące malowidła ścienne oraz na płótnie, a nawet projektuje nowe meble. Dekoruje także pałacyk myśliwski nad jeziorem Sardar Samand.

W 1946 Norblinowie wraz synem osiedli w Stanach Zjednoczonych, pod San Francisco. Artysta podejmuje się zleceń portretowych, pracuje także w firmie dekoratorskiej.

Niestety postępująca utrata wzroku sprawia, że w 1952 r. Stefan Norblin popełnia samobójstwo. Prace artysty w USA zostały w większości zniszczone lub rozproszone.

archiwum wystaw 2011

Wystawa plenerowa. Stefan Norblin w Indiach

Wystawa plenerowa - Stefan Norblin w Indiach. ...

Norblin w Bombaju

W dniu 13 grudnia 2011 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Stefan Norblin (1892-1952). A maste ...

Firma: Witkiewicz i Syn

Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotował ...

Unpolished 11 - Hongkong

Na wystawie „UNPOLISHED 11 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/HONGKONG", która jest już jedenastą edy ...

Metafory i przestrzenie. Malarstwo Jacka i Rafała Malczewskich

„Nazywanie go „symbolistą" nie wyjaśnia wszystkiego; albowiem w jego sztuce uderza przede wszy ...

Stalowowolska wystawa Norblina w Indiach

Wystawa „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny", którą pierwszy raz w powojennej Pol ...

Dziecinada – polski dizajn dla dzieci

Kolejna odsłona wystawy Dziecinada w ramach Łódź Design Festival 2011. Wystawa „Dziecinada" t ...

Unpolished 10 – Zagreb

Prezentacja wystawy UNPOLISHED w Centrum Designu Chorwackiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu. Projekt ...

Poczuj sztukę

Miejsce: Manggha. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ...

Unpolished 9 – Budapeszt

Polska gościem specjalnym Budapest Design Week 2011 ...

Just a Thing

Zwykłe czy niezwykłe? Polscy designerzy prezentują swoje nowe projekty na targach Maison&Obje ...

Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny

Po raz pierwszy w powojennej Polsce pokazana zostanie twórczość Stefana Norblina, potomka znakomi ...

Unpolished - edycja specjalna w Paryżu

Najnowsza prezentacja wystawy Unpolished, zrealizowana specjalnie dla pierwszej edycji Paris Design ...

Unpolished 8 – Kolonia, Hannover, Dusseldorf

Najlepsze prace polskich designerów młodego pokolenia zostaną zaprezentowane publiczności w Kolo ...

Zwykła rzecz +

Wystawa jest polską odsłoną objazdowego projektu, pokazanego wcześniej w ramach DMY (Internation ...

Unpolished 7 – Paryż

Po sukcesie jaki w kwietniu tego roku wystawa UNPOLISHED 6 odniosła podczas targów meblowych Salon ...

Zwykła rzecz, Berlin

W Muzeum rusza projekt ZWYKŁA RZECZ! Będzie to kolejna seria wystaw promująca polski design na ca ...

8. wystawa kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Ósma wystawa prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje twórcz ...

Pan Tadeusz – Białe obrazy

Na co dzień wiele się mówi o tym, co zdrowi czynią dla osób niepełnosprawnych. Tym razem ma mi ...

Historia Ogrodów Jakuba Woynarowskiego

Lewis Carroll zabrał nas do nierzeczywisteji malowniczej Krainy Czarów, Bruno Schulz w „Sklepach ...

Wystawa interaktywna Poczuj sztukę

Miejsce: Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi     31 maja - 4 października 2011 ...

Tajemnice fizyki - wystawa interaktywna

Wystawa udostępniona przez łódzkie Centrum Nauki „Experymentarium" składa się z 22 eksponató ...

Portret rodzinny. Rodzina na starej fotografii.

Motto: Stare fotografie wypełniają nasz wewnętrzny obraz przeszłości
Susan Sontag, O fotog ...

Listy z przeszłości

15 marca 2011 r. do zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli trafiły niezwykłe listy – marze ...

Unpolished 6

Już 12 kwietnia 2011 r. specjalna edycja wystawy UNPOLISHED 6 - YOUNG DESIGN w Mediolanie. ...

Matki, żony i ... traktorzystki – czyli o Polkach w socrealizmie

Wystawa pomyślana jest jako praktyczna lekcja historii i sztuki. Pokazywane prace (ponad 120 obiekt ...

Dziecinada - polski dizajn dla dzieci, Wenecja

La Biennale di Venezia jest jedna z imprez towarzyszących karnawałowi w Wenecji, skierowana przede ...

Poczuj sztukę - wystawa interaktywna

Edukacyjna wystawa interaktywna “Poczuj sztukę” to nowoczesna zabawa sensoryczna dla dzieci i m ...

Martwa natura z japońską laleczką

Wystawa mieści się w cyklu ekspozycji o tematyce recepcji japonizmu i jego wpływu na sztukę pols ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj