Unpolished 9 – Budapeszt

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Polska gościem specjalnym Budapest Design Week 2011

  • Drukuj
  • E-mail

organizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Instytut Polski w Budapeszcie (www.polinst.hu)
współpraca: Instytut Adama Mickiewicza (www.iam.pl i www.culture.pl), Muzeum Sztuk Użytkowych w Budapeszcie (www.imm.hu), Budapest Design Week (www.designweek.hu)

Prezentowana w Muzeum Sztuk Użytkowych ekspozycja jest główną wystawą Budapest Design Week 2011, którego gościem specjalnym z okazji Prezydencji w UE jest Polska. W programie festiwalu znajdzie się wiele różnych wydarzeń, wystaw, wykładów i spotkań promujących polskie wzornictwo i sztukę użytkową.

Samej wystawie towarzyszyć będą wykłady na temat polskiego designu. Więcej na temat Budapest Design Week na www.designweek.hu

Design – polskim hitem eksportowym

Po sukcesach jakie wystawa polskiego designu „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND" odniosła w tym roku na prestiżowych festiwalach designu m. in. na Salone del Mobile w Mediolanie, Designer's Days i Paris Design Week w Paryżu jej kolejna, rozszerzona edycja zostanie zaprezentowana w Budapeszcie w Muzeum Sztuk Użytkowych.

Wystawa „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND" to projekt, którego główną ideą jest prezentacja najciekawszych prac i dokonań młodych polskich projektantów jak najszerszej grupie odbiorców. Promowanie polskiego wzornictwa na świecie, pokazanie, że polski design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania. Sukces jaki odnosi wystawa na festiwalach designu w całej Europie dowodzi, że polskie wzornictwo cieszy się coraz większym uznaniem, a jego twórcy – młodzi artyści – dzięki swojemu talentowi, wyobraźni, doświadczeniom, niekonwencjonalnym pomysłom i pasji - liczą się na międzynarodowych rynkach.

„UNPOLISHED 9 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/BUDAPESZT" jest kolejną wystawą prac polskich projektantów, która po raz pierwszy została przedstawiona europejskiej publiczności w 2009 roku w Brukseli. Najnowsza edycja będzie wyjątkowa, bo zrealizowana w ramach kulturalnej oprawy Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

„Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy prace młodych polskich projektantów we wrześniu 2009r. na festiwalu DESIGN SEPTEMBER w Brukseli. Polskie dokonania artystyczne wzbudziły wówczas zainteresowanie profesjonalistów – znawców designu oraz publiczności. Okazało się, że polskie wzornictwo jest atrakcyjne dla europejskiego odbiorcy, a nasi designerzy mają ciekawe, zaskakujące i unikalne pomysły." – wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka, kurator wystawy. „Wystawa UNPOLISHED stała się więc projektem cyklicznym – co roku pojawiają się przecież nowi twórcy, przybywa interesujących projektów artystycznych wartych pokazania w Europie. "

Większość projektantów i grup projektowych prezentujących swoje prace na wystawie należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Świetnie wykształceni nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości. Wielu z nich zyskało już uznanie na świecie, z powodzeniem konkurując z projektantami z innych krajów.

„Wybierając prace i projektantów szukaliśmy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy?", zwraca uwagę Agnieszka Jacobson Cielecka. „Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie."

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych definicji designu. Takie są prace Agnieszki Bar czy Betonu. Inny wątek to fascynacja materiałem, fakturą i technologią wytwarzania, szczególnie zauważalna w pracach Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki czy Kariny Marusińskiej. Prezentowane projekty mają wspólny mianownik: jest nim prostota, skromność, równowaga między tradycją a nowoczesnością i dążenie do harmonii w myśl zasady „mniej znaczy więcej".

Kuratorami wystawy są uznani eksperci i autorytety w dziedzinie polskiego i światowego designu: Agnieszka Jacobson Cielecka i Paweł Grobelny. Organizatorzy wystawy – Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Instytut Polski w Budapeszcie – konsekwentnie promują polski design i sztukę użytkową w Polsce i zagranicą, przyczyniając się do rozwoju tej dziedziny sztuki.

Wystawa „UNPOLISHED 9 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/BUDAPESZT" prezentuje 26 prac 18 polskich projektantów i grup projektowych.

projektanci:

Agnieszka Bar, Aze design, Beton, Joanna Bylicka, DBWT, Agnieszka Czop i Joanna Rusin, Gogo, Kafti Design, Kosmos Project, Bogdan Kosak, Malafor, Karina Marusińska, Bartosz Mucha, Monika Patuszyńska, Puff-Buff Design, Tomek Rygalik, Magdalena Trzcionka, Oskar Zięta.

UNPOLISHED 9 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/BUDAPESZT:

1.10 – 13.11.2011 – Muzeum Sztuk Użytkowych, 1091 Budapest, Üllői út 33-37.
(www.imm.hu). Muzeum zaprasza odwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach: 10:00-18:00

kuratorzy wystawy

AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA – kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu w Polsce i na świecie. Od 2008 dyrektor artystyczna i kuratorka wystaw na festiwalu designu Łódź Design (www.lodzdesign.com). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu, w tym między innymi: UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND wraz z Pawłem Grobelnym (2009), NATURALNE ZASOBY POLSKIEGO DESIGNU (2009), POLSKA FOLK (2010), MATERIA PRIMA (2010), DZIECINADA (2010). Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów. W latach 2000-2007 redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

PAWEŁ GROBELNY – designer i kurator wystaw designu, studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Laureat licznych konkursów projektowych między innymi „LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy for Young Creators 2005/2006", „Parckdesign 2008", „Prodeco 2006 – Młody Projektant", „Prodeco 2008", „Machina Design Award 2009" oraz wyróżnienia honorowego w ramach konkursu „The new subjectivity in design" zorganizowanego przez Galerię Narodową Zachęta w Warszawie i British Council. W 2009 roku wybrany do grona 100 Young Creative European Talents w ramach Roku Kreatywności i Innowacji Unii Europejskiej. Jest autorem ławek dla ogrodów Albertine w Brukseli i Zhongshan w Szanghaju, autorem licznych wnętrz publicznych w Polsce oraz Belgii, Francji i Hiszpanii. Jego prace były prezentowane między innymi w Berlinie, Brukseli, Kopenhadze, Nowym Jorku, Marsylii, Paryżu, Seulu oraz podczas Tygodnia Designu w Tokio.

organizatorzy wystawy

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli jest nowoczesną instytucją specjalizującą się w promocji współczesnego designu oraz organizowaniu wystaw w kraju i za granicą. Muzeum czerpie inspirację z tradycji miasta Stalowa Wola, które zostało wybudowane od podstaw w latach 30. XX wieku. Modernizm i dekoracyjność stylu art déco są obecne w architekturze i urbanistyce, zachowanych wnętrzach niektórych budynków, ale też w zbiorach Muzeum: kolekcji sztuki użytkowej utrzymanej w stylistyce art déco.

Muzeum tworzy platformę dialogu między tradycjami modernistycznymi a nowoczesnymi działaniami we współczesnej kulturze. Wzornictwo i projektowanie pozostaje ważną sferą nie tylko kultury, ale i gospodarki, dlatego Muzeum jest kontynuatorem idei, z których wyrosła Stalowa Wola. Promuje design oraz sztukę współczesną, prowadząc szeroko zakrojoną działalność edukacyjną oraz wystawienniczą.

Muzeum jest organizatorem serii wystaw designu: UNPOLISHED, POLSKA FOLK, DZIECINADA, ZWYKŁA RZECZ – prezentowanych m. in. w Londynie, Kopenhadze, Berlinie, Paryżu, Mediolanie, Kolonii i Wenecji.

Instytut Polski w Budapeszcie jest jednym z najstarszych Instytutów Polskich na świecie,oraz jedną z najdłużej działających za granicą polskich instytucji kulturalnych. Obecnie, co roku Instytut Polski w Budapeszcie jest zaangażowany w organizację ok. 120 różnorodnych programów z dziedziny kultury, oświaty i nauki. Jego podwoje przekracza tym samym rocznie ponad 30 tys. osób, a wielokrotność tej liczby bierze udział w programach organizowanych przez Instytut poza własną siedzibą, w tym w ramach takich przedsięwzięć, jak Budapest Spring Festiwal, Sziget Fesztivál, Mediawave. Prowadzona przez IP działalność coraz częściej nie ogranicza się tylko do prezentacji kultury polskiej Węgrom, ale stara się zachęcać do pełnego w niej uczestnictwa, tzn. do twórczego zasymilowania jej treści i form. Tego właśnie rodzaju myślenie legło u podstaw działań, których efektem jest podjęcie współpracy poprzez polskich i węgierskich artystów. Korzystając z możliwości, jakie przyniosła przebudowa ulicy Nagymezo w pasaż dla pieszych, Instytut Polski w Budapeszcie coraz częściej jest otwarty do późnych godzin nocnych, czy raczej wczesno porannych, w ramach cyklicznych kilkunastu godzinnych bloków programowych, noszących nazwę "Noce otwartych drzwi", w ten właśnie sposób stając się integralną częścią Budapeszteńskiego „Broadwayu".

dodatkowe informacje:

Joanna Łozińska,
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; www.unpolished.pl
tel: +48 660 41 41 02

Kontakt z mediami ze strony Muzeum Sztuk Użytkowych w Budapeszcie

Koren Zsolt
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.:+ 36 1 456-5107

archiwum wystaw 2011

Wystawa plenerowa. Stefan Norblin w Indiach

Wystawa plenerowa - Stefan Norblin w Indiach. ...

Norblin w Bombaju

W dniu 13 grudnia 2011 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Stefan Norblin (1892-1952). A maste ...

Firma: Witkiewicz i Syn

Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotował ...

Unpolished 11 - Hongkong

Na wystawie „UNPOLISHED 11 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/HONGKONG", która jest już jedenastą edy ...

Metafory i przestrzenie. Malarstwo Jacka i Rafała Malczewskich

„Nazywanie go „symbolistą" nie wyjaśnia wszystkiego; albowiem w jego sztuce uderza przede wszy ...

Stalowowolska wystawa Norblina w Indiach

Wystawa „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny", którą pierwszy raz w powojennej Pol ...

Dziecinada – polski dizajn dla dzieci

Kolejna odsłona wystawy Dziecinada w ramach Łódź Design Festival 2011. Wystawa „Dziecinada" t ...

Unpolished 10 – Zagreb

Prezentacja wystawy UNPOLISHED w Centrum Designu Chorwackiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu. Projekt ...

Poczuj sztukę

Miejsce: Manggha. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ...

Unpolished 9 – Budapeszt

Polska gościem specjalnym Budapest Design Week 2011 ...

Just a Thing

Zwykłe czy niezwykłe? Polscy designerzy prezentują swoje nowe projekty na targach Maison&Obje ...

Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny

Po raz pierwszy w powojennej Polsce pokazana zostanie twórczość Stefana Norblina, potomka znakomi ...

Unpolished - edycja specjalna w Paryżu

Najnowsza prezentacja wystawy Unpolished, zrealizowana specjalnie dla pierwszej edycji Paris Design ...

Unpolished 8 – Kolonia, Hannover, Dusseldorf

Najlepsze prace polskich designerów młodego pokolenia zostaną zaprezentowane publiczności w Kolo ...

Zwykła rzecz +

Wystawa jest polską odsłoną objazdowego projektu, pokazanego wcześniej w ramach DMY (Internation ...

Unpolished 7 – Paryż

Po sukcesie jaki w kwietniu tego roku wystawa UNPOLISHED 6 odniosła podczas targów meblowych Salon ...

Zwykła rzecz, Berlin

W Muzeum rusza projekt ZWYKŁA RZECZ! Będzie to kolejna seria wystaw promująca polski design na ca ...

8. wystawa kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Ósma wystawa prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje twórcz ...

Pan Tadeusz – Białe obrazy

Na co dzień wiele się mówi o tym, co zdrowi czynią dla osób niepełnosprawnych. Tym razem ma mi ...

Historia Ogrodów Jakuba Woynarowskiego

Lewis Carroll zabrał nas do nierzeczywisteji malowniczej Krainy Czarów, Bruno Schulz w „Sklepach ...

Wystawa interaktywna Poczuj sztukę

Miejsce: Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi     31 maja - 4 października 2011 ...

Tajemnice fizyki - wystawa interaktywna

Wystawa udostępniona przez łódzkie Centrum Nauki „Experymentarium" składa się z 22 eksponató ...

Portret rodzinny. Rodzina na starej fotografii.

Motto: Stare fotografie wypełniają nasz wewnętrzny obraz przeszłości
Susan Sontag, O fotog ...

Listy z przeszłości

15 marca 2011 r. do zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli trafiły niezwykłe listy – marze ...

Unpolished 6

Już 12 kwietnia 2011 r. specjalna edycja wystawy UNPOLISHED 6 - YOUNG DESIGN w Mediolanie. ...

Matki, żony i ... traktorzystki – czyli o Polkach w socrealizmie

Wystawa pomyślana jest jako praktyczna lekcja historii i sztuki. Pokazywane prace (ponad 120 obiekt ...

Dziecinada - polski dizajn dla dzieci, Wenecja

La Biennale di Venezia jest jedna z imprez towarzyszących karnawałowi w Wenecji, skierowana przede ...

Poczuj sztukę - wystawa interaktywna

Edukacyjna wystawa interaktywna “Poczuj sztukę” to nowoczesna zabawa sensoryczna dla dzieci i m ...

Martwa natura z japońską laleczką

Wystawa mieści się w cyklu ekspozycji o tematyce recepcji japonizmu i jego wpływu na sztukę pols ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj